Skoro już podjąłem decyzję o tym, że będę się uczył Vue, to pora przejść do praktyki. Ale zanim zacznę to przydałaby się odrobina planowania.
Nauka Vue tylko przez praktykę
Według mnie jedynym efektywnym sposobem na przyswojenie wiedzy z zakresu nowej technologii jest użycie jej w praktyce. Tylko praktyczny projekt pozwoli zobaczyć w jakich kategoriach ta technologia się sprawdza a w jakich lepiej jej unikać. Praktyczny projekt pozwoli też zobaczyć gdzie najczęściej zdarzają się błędy i jak je pokonać. No więc idąc tym tropem wymyśliłem sobie swój własny projekt, który chcę zrealizować z wykorzystaniem Vue ale o stacku technologicznym będzie w osobnym poście.
CarReps
Aplikacja webowa dla warsztatu samochodowego. Ma w sobie zawierać możliwość przeglądania klientów, samochodów i napraw. Będzie można dodawać nowych klientów, nowe naprawy i samochody. Samochody będzie można przypisać do klientów a naprawy do klientów i samochodów. Dodatkowo konta będą podzielone na dwie kategorie. Administratora i zwykłego pracownika. Pracownik ma możliwość dodania klienta, samochodu lub naprawy jednak może usunąć tylko naprawę i wprowadzić zmiany tylko do samochodu. Administrator będzie posiadał pełen dostęp do wszystkich możliwości aplikacji. Są to podstawowe założenia. Zauważ proszę, że nie ma tutaj napisane ile będzie widoków, ile ma być routów, ile formularzy, ile pól i tak dalej. Jest to tylko krótki opis tego co mam zamiar wykonać. W myśl zasady od ogółu do szczegółu więcej takich rzeczy ustalę gdy do nich dotrę.
Podstawowe założenia
Skoro podstawowe założenia już znamy to teraz porozmawiajmy o wykonaniu. Na początek ma powstać aplikacja webowa pozwalająca na wykonanie wszystkich czynności opisanych powyżej. Gdy aplikacja webowa ruszy i będzie działać to można będzie pomyśleć o implementacji dla smartfonów. Aplikacje natywne byłby by czymś ciekawym. Jak znajdę czas to się przyjrzę temu pomysłowi bliżej. O stacku technologicznym powstanie osobny wpis bo po pierwsze ten byłby zbyt długi a po drugie chciałbym to wszystko od siebie jakoś odseparować. Uważam, że to dobra praktyka, która później pozwala łatwo odnaleźć najpotrzebniejsze informacje.
Terminy
Cóż z terminami bywa różnie. Dlatego też nie będę ustalał teraz jakichś konkretnych ale chciałbym do końca lipca mieć działający prototyp. Wychodzi więc na to, że mam dwa miesiące na stworzenie pierwowzoru, który będzie spełniał wszystkie założenia podane wyżej.
To by było na tyle w tym wpisie. W następnych wpisach podam repozytorium do którego będę commitował moje postępy prac i tak dalej. Opiszę też dokładniej stack technologiczny i opowiem jak zamierzam pracować nad aplikacją.
Uwaga!
Nie jestem żadnym specjalistą jeżeli chodzi o Vue. W tej serii wpisów chcę pokazać tylko drogę jaką ja będę musiał przebyć aby poznać choćby podstawy tego frameworka. Rozwiązań i konwencji stosowanych podczas tworzenia mojej aplikacji nie należy brać za bezbłędne ani nawet poprawne. Myślę, że taka informacja będzie się pojawiać pod każdym postem z tej serii. Pozdrawiam!
4 Comments