Ostatnio pojawił się mój post na temat planów na czerwiec. Zawarłem w nim pewnie plany, które chciałbym zrealizować w najbliższych miesiącach. Mimo, że post nosił tytuł „Plany na czerwiec” to więcej planów w nim jest długoterminowych. Ale dosyć o tym, obiecałem w tamtym wpisie, że podzielę się z wami moimi przemyśleniami dotyczącymi wyboru frameworka JS do nauki. Wybór padł na Vue i dlatego też powstał ten post.
Vue – dlaczego i dlaczego nie?
Vue to framework, który dopiero co zaczął zyskiwać jako taką popularność. Nie ma w nim jeszcze wielu ofert pracy ale moim zdaniem to tylko kwestia czasu. Społeczność szeroko pojętych programistów JS bardzo ciepło powitała ten framework i wielu ludzi szybko na niego przeskoczyło. Samo Vue zebrało też mnóstwo gwiazdek na popularnym serwisie Github. Podstawowa biblioteka posiada prawie 100 tyś. gwiazdek a to już jest sporo. Przejdźmy jednak do konkretów.
Stworzony aby być prostym?
Autor podczas tworzenia swojego frameworka mocno inspirował się Angularem. Widać to chociażby po dyrektywach używanych w Vue. Nie jest to złe, ale nie każdemu może przypaść do gustu. Natomiast wydaje mi się, że każdemu powinno się spodobać to, że podstawowa biblioteka tego frameworka jest niesamowicie prosta. Bardzo szybko można zacząć coś pisać i praktycznie od razu można zobaczyć efekty w swojej przeglądarce. Nie ma potrzeby żmudnego i długiego konfigurowania ustawień tak aby wszystko działało. Po prostu załączamy bibliotekę z CDN-a i już mamy działający framework Vue. Jest to niesamowicie przydatne, szczególnie dla osób, które nie do końca jeszcze odnajdują się w narzędziach opartych o NodeJS takich jak Webpack czy Gulp.
Modułowość – robisz to dobrze!
Podstawowa część Vue jest dosyć ogranioczona jeżeli chodzi o funkcjonalności. Pozwala ona budować layout jak w Angularze czy Reakcie. Różnicą jest to, że podstawowa wersja frameworka nie jest kombajnem zawierającym wszysto w sobie jak Angular ale też nie musi korzystać z zewnętrznych bibliotek do różnych rzeczy jak React. Wydaje się, że Vue czerpie pełnymi garściami z obu konkurencyjnych rozwiązań i bardzo dobrze na tym wychodzi. W oficjalnym repozytorium można znaleźć moduły odpowiedzialne za rozwiązanie najczęściej występujących problemów jak routing po stronie klienta i tak dalej. Nie są to jedyne moduły, które można podpiąc do Vue. Framework współpracuje bardzo dobrze z większością popularnych rozwiązań. Przynajmniej takie panuje powszechne przekonanie. Więcej na ten temat napiszę gdy już sam go wypróbuję.
Społeczność – ważna rzecz.
O ile nie najważniejsza. Tak na prawdę to społeczność zgromadzona wokół jakiegoś rozwiązania pomaga w razie jakichokolwiek problemów. Często różnych dziwnych rzeczy nie ma w dokumentacji do jakiegoś frameworka czy bilbioteki, ale społeczność zgromadzona wokół tego narzędzia wypracowała najlepsze rozwiązania dla najbardziej popularnych problemów. A i dla tych mniej popularnych też na pewno jakieś miejsce się znalazło. Dlatego tak ważne jest aby narzędzia, którego chcesz się nauczyć miało swoją aktywną i w miarę możliwości jak największą społeczność. Sprzyja to rozwojowi samego narzędzia jak i tych, którzy z tego narzędzia korzystają. React i Angular są już dosyć długo na rynku więc ich społeczności są mocno rozbudowane. Oba mają swoich zwolenników i oba mają przeciwników. Fenomenem natomiast jest to, że Vue w stosunkowo krótkim czasie potrafiło stworzyć wokół siebie całkiem sprawną i przyjazną społeczność. Takie jest przynajmniej moje zdanie.
Polecane dla nowicujszy.
Wydaje mi się, że dlatego, że Angular i React są dłużej na rynku to ich rozwiązania są dużo bardziej rozbudowane. Co niekoniecznie jest dobre dla nowicjuszy, którzy chcieliby zagłębić ich tajniki. Nie jest łatwo ogarnąć co, gdzie, jak i przede wszystkim dlaczego. Nie twierdzę, że nie da się tego zrobić. Po prostu uważam, że nie jest to łatwe bo sam próbowałem. W sumie z drugiej strony to po prostu może być moje nieogarnięcie 🙂 Mimo to jakiś framework muszę poznać jeżeli chcę się rozwijać jako JS developer. Baaaaardzo często na różnych grupach widzę pytanie typu: „Co lepsze React czy Vue?”. Pytania tego typu występują w przeróżnych warjacjach. Natomiast dla mnie liczą się odpowiedzia i naprawdę w większości z nich ludzie polecają Vue jako dobre narzędzie na start. Tak żeby zobaczyć z czym się to je i jak to wygląda.
Podsumowując
Mój wybór padł na Vue. To o czym napisałem w tym poście to najważniejsze argumenty jakie skłoniły mnie do tego aby się zainteresować tą „nowością” w świecie JSa. Czy to był dobry wybór czy nie to się okaże w przyszłości. Na razie rozpoczynam naukę i w najbliższym czasie pojawi się tutaj więcej postów o Vue dotyczących mojej nauki. Mam zamiar zrealizować pewien projekt i cały proces od planowania po ostateczny deploy zamierzam tutaj opisać także mam nadzieję, że będziesz zainteresowany. Może są jakieś błędy w tym co napisałem? Może to kompletne głupoty? Daj znać w komentarzu. Chętnie podyskutuję.
2 Comments